Rosja wykluczona z IO

Awatar użytkownika
Haley452
Posty: 655
Rejestracja: 11 lat temu
Kontakt:

Rosja wykluczona z IO

#1

Post autor: Haley452 »

No i huknęło newsem. Golden Skate pęka w szwach od komentarzy i spekulacji.

Co myślicie? Nie powiem, żebym jakoś super siedziała w temacie, ale nie wydaje mi się, żeby łyżwiarze byli skorzy do wystartowania pod neutralną flagą.

Z jednej strony... rosyjscy łyżwiarze nie należą do moich faworytów, więc jakoś płakać po nich nie będę, z drugiej widowisko, całe łyżwiarstwo olimpijskie na pewno na tym ucierpi.

Poza tym pojawia się pytanie: jeśli łyżwiarze będą chcieli wystartować, na jakiej zasadzie odbędzie się ich selekcja, skoro nie będzie za nią odpowiadać rosyjska federacja?

Oj porobiło się, porobiło...


"Perfection is not just about control. It's also about letting go."
Awatar użytkownika
LittleLotte
Posty: 1522
Rejestracja: 10 lat temu
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#2

Post autor: LittleLotte »

Ja nie mogę. Po prostu nie mogę.
Wyjaśnijcie mi, błagam, jakim cudem to jest sprawiedliwa decyzja? Dlaczego IOC karze CZYSTYCH sportowców? Tak, wiem, żeby ukarać Rosję jako kraj. Sorry, ale IMO każdy rodzaj odpowiedzialności zbiorowej jest przestarzałym wynalazkiem, rodem ze społecznosci niewolniczych i wieziennych.
Dlaczego, u licha, Katia i Dima maja być ukarani - po raz drugi - za doping, którego nigdy na oczy nie widzieli?


Mówimy, jak zawsze, różnymi językami [...]. Ale rzeczy, o których mówimy, nie ulegną od tego zmianie, prawda? (Michaił Bułhakow)
Awatar użytkownika
olcia
Posty: 470
Rejestracja: 11 lat temu

#3

Post autor: olcia »

Powiem tak, w tematyce dopingowej siedzę może trochę bardziej niż przeciętnie, ale ta decyzja absolutnie nie jest jakimkolwiek zaskoczeniem. Raczej zaskoczeniem mogłaby być każda inna. Myślę, że Rosjanie zdawali sobie z tego doskonale sprawę. Dlatego uważam, że start Rosyjskich łyżwiarzy figurowych jest pewny na 99,9%. Tym bardziej, że akurat w tej federacji nie było ani jednej wpadki dopingowej, tak jak w biegach czy biathlonie gdzie zostały odebrane medale za igrzyska w Sochi. A wątpię czy np. taka Evgenia uniesie się honorem i stwierdzi że jak bez rosyjskiej flagi to ona podziękuje, to nie tak że spokojnie może sobie czekać kolejne 4 lata i liczyć że dalej będzie najlepsza. Także jeśli chodzi o starty indywidualne to bym się nie martwiła. Według mnie problem pojawia się w konkurencji drużynowej, no bo przecież drużyna neutralnych jakoś tak dziwnie brzmi, trzeba pewnie prześledzić regulamin dopuszczenia do tej konkurencji.


Awatar użytkownika
Haley452
Posty: 655
Rejestracja: 11 lat temu
Kontakt:

#4

Post autor: Haley452 »

Lotte, ale przecież sami łyżwiarze nadal mają prawo startu. Więc de facto nie są karani.

A fakt, że sama Rosja może im z tego powodu robić problemy to że tak powiem, nie sprawa MKOl-u. Moim zdaniem decyzja słuszna. Fakt, pewnie troszkę przykro będzie stać takiemu rosyjskiemu złotemu medaliście na podium bez flagi i hymnu, ale z drugiej jeśli faktycznie zdają sobie sprawę, że rosyjski komitet olimpijski ma spore grzechy na sumieniu, to raczej powinni się po prostu pogodzić z tą decyzją i po prostu walczyć o chwałę dla siebie, a nie dla kraju.

Wiem, że Rosjanie są zindoktrynowani i nie myślą w ten sposób, ale znowu - to już nie sprawa MKOl-u.


"Perfection is not just about control. It's also about letting go."
Awatar użytkownika
Snowflake
Posty: 61
Rejestracja: 10 lat temu

#5

Post autor: Snowflake »

[font=Times New Roman]Rosyjscy łyżwiarze wystartują - przynajmniej Ci, którzy mają czyste karty (więc Bobrova z partnerem - raczej nie).
Według Alexandra Gorshkov prezesa Rosyjskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego - decyzje 'co i jak' podejmą 10 grudnia: https://twitter.com/icenetwork/status/938135813359046657

Dla zainteresowanych tą aferą - polecam film dokumentalny Icarus.[/font]


Awatar użytkownika
olcia
Posty: 470
Rejestracja: 11 lat temu

#6

Post autor: olcia »

Zgadzam się z tobą Haley, również uważam, że ta decyzja jest słuszna. Jedyne co według mnie zgrzyta to to, że rosyjscy sportowcy którzy odbyli karę za doping nie mogą startować (co zresztą uważam za słuszne), a już z innych krajów to nie ma takich wymogów. To jest dopiero niesprawiedliwe, uważam że każdy zawodnik, który został złapany na dopingu nie powinien nigdy już zostać dopuszczony do udziału w igrzyskach.
Edit. Oficjalnie Bobrova została uniewinniona, więc myślę że raczej problemów nie będzie.


Awatar użytkownika
Snowflake
Posty: 61
Rejestracja: 10 lat temu

#7

Post autor: Snowflake »

olcia pisze:Jedyne co według mnie zgrzyta to to, że rosyjscy sportowcy którzy odbyli karę za doping nie mogą startować (co zresztą uważam za słuszne), a już z innych krajów to nie ma takich wymogów. To jest dopiero niesprawiedliwe, uważam że każdy zawodnik, który został złapany na dopingu nie powinien nigdy już zostać dopuszczony do udziału w igrzyskach
[font=Times New Roman]
Zgadzam się z tym w 100%. To bardzo niesprawiedliwe. Zasady powinny być takie same wobec wszystkich stosujących doping.[/font]


Awatar użytkownika
LittleLotte
Posty: 1522
Rejestracja: 10 lat temu
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#8

Post autor: LittleLotte »

Przecież Katia została uniewinniona. Dlaczego w takim razie miałaby nie startować?
Dla większości sportowców IO to marzenie życia, nie mówiąc już o podium. I tak, w to wchodzi cały ten stuff - flaga, bluza, hymn... Nie tylko sam start. I dlatego uważam, że to jest bardzo nie fair w stosunku do "czystych" sportowców, a czysta okazała się cała reprezentacja w łyżwiarstwie figurowym. A już szczególnie nie fair jest to wobec Katii i Dimy, którzy cierpią już drugi raz za coś, czego de facto nie zrobili.
I, serio, chyba żartujecie z tym, że oni nie są karani, bo wolno im jechać na IO, tylko pod neutralną flagą. Wyobraźcie sobie - jesteście super łyżwiarzami, o krok od Igrzysk, na których macie ogromną szansę na medal. Naprawdę nie zrobiłoby Wam różnicy, jaką bluzę będziecie nosić, co będą grali kiedy staniecie na podium? Naprawdę porzucilibyście wszystkie marzenia związane ze startem? Właśnie ta cała patriotyczna otoczka odróżnia IO od MŚ, ME, Pucharów Świata i tak dalej.


Mówimy, jak zawsze, różnymi językami [...]. Ale rzeczy, o których mówimy, nie ulegną od tego zmianie, prawda? (Michaił Bułhakow)
Awatar użytkownika
Haley452
Posty: 655
Rejestracja: 11 lat temu
Kontakt:

#9

Post autor: Haley452 »

To w takim razie jak Ty byś ukarała Rosję? Bo ja nie widzę innego sposobu, żeby ukarać kraj, a nie sportowców, w taki sposób żeby to miało jakąś siłę. W innym wypadku Rosja czułaby się bezkarnie, jak do tej pory.
LittleLotte pisze: I, serio, chyba żartujecie z tym, że oni nie są karani, bo wolno im jechać na IO, tylko pod neutralną flagą. Wyobraźcie sobie - jesteście super łyżwiarzami, o krok od Igrzysk, na których macie ogromną szansę na medal. Naprawdę nie zrobiłoby Wam różnicy, jaką bluzę będziecie nosić, co będą grali kiedy staniecie na podium? Naprawdę porzucilibyście wszystkie marzenia związane ze startem? Właśnie ta cała patriotyczna otoczka odróżnia IO od MŚ, ME, Pucharów Świata i tak dalej.
Ok, rozumiem, wiadomo że będzie to przykre. Ale jeśli w swoich zindoktrynowanych mózgach mają też jakieś szare komórki, powinni rozumieć sytuację, jakoś to przełknąć i z podniesioną głową startować pod tą neutralną flagą. Wielu sportowców nie ma w całej swojej karierze nawet takiej możliwości.

Sorry Lotte, ale akurat w tej kwestii się nie zrozumiemy. Ja w ogóle nie lubię Rosji i tego ich nacjonalizmu i jestem w szoku że tego bronisz.


"Perfection is not just about control. It's also about letting go."
Awatar użytkownika
olcia
Posty: 470
Rejestracja: 11 lat temu

#10

Post autor: olcia »

Życie niestety nie jest sprawiedliwe, trzeba się z tym pogodzić. To samo mogą powiedzieć sportowcy, którzy przez dopingowiczów w Sochi zostali pozbawieni możliwości wysłuchania hymnu swojego kraju, też nie zawinili a zostali ukarani. Niestety to co się wydarzyło w Sochi nie mogło pozostać bez echa i w tym wypadku dano czystym zawodnikom szansę na występ, może nie taki jaki sobie wymarzyli, ale szansę dostali.
Edit. Podpisuję się pod tym co napisałaś Haley, uważam że Rosjanie powinni wystąpić pod neutralną flagą z dumą i tym samym przyczynić się do tego, że za 4 Rosja będzie mogła normalnie wziąć udział. Jakieś śmieszne bojkoty na ten moment pogorszą sprawę, nie można udawać, że w Sochi nic się nie wydarzyło i jest luz i spoko.


justyna
Posty: 786
Rejestracja: 9 lat temu
Kontakt:

#11

Post autor: justyna »

Żulin już powiedział, że oni chcą jechać.
Odebranie im prawa do noszenia narodowych barw i usłyszenia swojego hymnu jest karą. To jednak są reprezentanci kraju.
Wtręt od przyszłego filologa rosyjskiego.
Błagam to jest Soczi. Jesteśmy w Polsce. Dlaczego pisać rosyjskie nazwy przez angielską transkrypcję jak można to ominąć i pisać od razu rosyjski-polski?


Awatar użytkownika
Haley452
Posty: 655
Rejestracja: 11 lat temu
Kontakt:

#12

Post autor: Haley452 »

olcia pisze:To samo mogą powiedzieć sportowcy, którzy przez dopingowiczów w Sochi zostali pozbawieni możliwości wysłuchania hymnu swojego kraju, też nie zawinili a zostali ukarani.
Moim zdaniem to jest tysiąc razy gorsze. Dowiedzieć się dopiero po fakcie, że jesteś mistrzem olimpijskim? Bez tej glorii, bez stania na najwyższym podium, bez aplauzu publiczności? TO jest dopiero niesprawiedliwe. "kara" sportowców z Rosji się do tego nie umywa, sorry.


"Perfection is not just about control. It's also about letting go."
Awatar użytkownika
holloko
Posty: 431
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

#13

Post autor: holloko »

Rozumiem taką a nie inną decyzję, ale bardzo nie podoba mi się w tym wszystkim podejście do samych sportowców (tych uczciwych oczywiście). Raz, to przeciąganie decyzji do ostatniej chwili, kiedy sprawa jest na tapecie od wieków. No przepraszam, ale kwestia reprezentowania neutralnych barw to nie jest tylko zmiana bluzy na inną, to wiele niepewności i formalności na dopięcie których sportowcy mają teraz niecałe dwa miesiące. Naprawdę nie dało rady załatwić tego wcześniej, żeby umożliwić rozwiązanie na czas wszelkich wątpliwości? No i poruszona już kwestia dyskwalifikacji sportowców wcześniej karanych za doping, poza tym wszyscy Rosjanie chętni na udział w igrzyskach bedą musieli przejść dodatkowe kontrole antydopingowe. Reprezentanci innych krajów nie muszą, mogą w tym czasie w spokoju trenować. Aha. Fair play i olimpijskie ideały w czystej postaci. I znowu skończy się jak w Rio, gdzie wielu sportowców nie wystąpiło z powodu przeciągających się formalności celem udowodnienia, że na pewno, ale to na pewno są czyści?

Jednak trochę się też obawiam jak to się odbędzie po rosyjskiej stronie - bo niezależnie od tego ile szarych komórek posiadają sami sportowcy, jest jeszcze kwestia ostracyzmu, mediów, no i politycznych gierek w kuluarach (nie zapominajmy, że sport jest w Rosji praktycznie całkowicie fundowany przez państwo, i samo to otwiera drzwi do kolejnych nadużyć).

I nawiasem mówiąc - jestem całym sercem za karaniem za doping, ale po pierwsze karania winnych, a po drugie karania wszystkich winnych. A tymczasem w Norwegii nadal panuje epidemia astmy, a np. po kolejnych przypadkach dopingu w polskiej reprezentacji podnoszenia ciężarów jakoś nikt śledztwa nie wszczyna, i tak dalej, i tak dalej, a tymczasem 15-letnia Alina Zagitowa ma ponosić karę za to, że kilka lat temu szprycowali się rosyjscy biatloniści. Ech, sama nie wiem co o tym myśleć. Mętne to wszystko. Ma ktoś może dobre źródło, gdzie można zapoznać się ze sprawą? Najlepiej z faktami, a nie zbiorem argumentów pod tezę że Rosja to źródło zła wszelakiego? Byłabym wdzięczna.


Awatar użytkownika
Rob
Posty: 218
Rejestracja: 9 lat temu
Kontakt:

#14

Post autor: Rob »

LittleLote boi sie, ze Nikita nie wystartuje :mrgreen:

[ Dodano: 2017-12-06, 00:04 ]
holloko pisze:Rozumiem taką a nie inną decyzję, ale bardzo nie podoba mi się w tym wszystkim podejście do samych sportowców (tych uczciwych oczywiście). Raz, to przeciąganie decyzji do ostatniej chwili, kiedy sprawa jest na tapecie od wieków. No przepraszam, ale kwestia reprezentowania neutralnych barw to nie jest tylko zmiana bluzy na inną, to wiele niepewności i formalności na dopięcie których sportowcy mają teraz niecałe dwa miesiące. Naprawdę nie dało rady załatwić tego wcześniej, żeby umożliwić rozwiązanie na czas wszelkich wątpliwości? No i poruszona już kwestia dyskwalifikacji sportowców wcześniej karanych za doping, poza tym wszyscy Rosjanie chętni na udział w igrzyskach bedą musieli przejść dodatkowe kontrole antydopingowe. Reprezentanci innych krajów nie muszą, mogą w tym czasie w spokoju trenować. Aha. Fair play i olimpijskie ideały w czystej postaci. I znowu skończy się jak w Rio, gdzie wielu sportowców nie wystąpiło z powodu przeciągających się formalności celem udowodnienia, że na pewno, ale to na pewno są czyści?

Jednak trochę się też obawiam jak to się odbędzie po rosyjskiej stronie - bo niezależnie od tego ile szarych komórek posiadają sami sportowcy, jest jeszcze kwestia ostracyzmu, mediów, no i politycznych gierek w kuluarach (nie zapominajmy, że sport jest w Rosji praktycznie całkowicie fundowany przez państwo, i samo to otwiera drzwi do kolejnych nadużyć).

I nawiasem mówiąc - jestem całym sercem za karaniem za doping, ale po pierwsze karania winnych, a po drugie karania wszystkich winnych. A tymczasem w Norwegii nadal panuje epidemia astmy, a np. po kolejnych przypadkach dopingu w polskiej reprezentacji podnoszenia ciężarów jakoś nikt śledztwa nie wszczyna, i tak dalej, i tak dalej, a tymczasem 15-letnia Alina Zagitowa ma ponosić karę za to, że kilka lat temu szprycowali się rosyjscy biatloniści. Ech, sama nie wiem co o tym myśleć. Mętne to wszystko. Ma ktoś może dobre źródło, gdzie można zapoznać się ze sprawą? Najlepiej z faktami, a nie zbiorem argumentów pod tezę że Rosja to źródło zła wszelakiego? Byłabym wdzięczna.


No niestety ktos musi poniesc kare. Jesli Putin ma to w 4 literach to kogo to wina,jak nie jego?Powinien coz zrobic zebu nie byli karani sportowcy, ale nie , lepiej nie pozwalac poddawac sie testom a potem uzalac sie jakie to upokorzenie w mediach..Zal po prostu. I tak ich pusci ,ale obarczac wina bedzie IOC. Zreszta nie wiem po ca ta szopka- w Rio bylo to samo


Awatar użytkownika
Snowflake
Posty: 61
Rejestracja: 10 lat temu

#15

Post autor: Snowflake »

holloko pisze:\Ma ktoś może dobre źródło, gdzie można zapoznać się ze sprawą? Najlepiej z faktami, a nie zbiorem argumentów pod tezę że Rosja to źródło zła wszelakiego? Byłabym wdzięczna.
[font=Times New Roman]Proszę - raporty Mclarena - część pierwsza: https://www.wada-ama.org/en/resources/doping-control-process/mclaren-independent-investigation-report-part-i , część druga: https://www.wada-ama.org/en/resources/doping-control-process/mclaren-independent-investigation-report-part-ii

Polecam także z całego serca zobaczyć film dokumentalny Icarus - pokazujący sytuację zanim ujawniono fakty, w trakcie i efekt. Pouczające i przerażające.[/font]


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Igrzyska Olimpijskie 2018”