Sprawy forumowe

Wszelkie kwestie techniczne, sugestie, wygląd forum, problemy z mechaniką forum itp.

Moderatorzy: Hortensja, kasik8222, LittleLotte, Haley452, Kathiea, Poice

Awatar użytkownika
holloko
Posty: 431
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Sprawy forumowe

#1

Post autor: holloko »

Temat ogólny do przedstawiania pomysłów, życzeń, propozycji, zażaleń i dyskusji na tematy techniczno-organizacyjne.

W tym temacie będę też ostrzegać przed większymi zmianami czy aktualizacjami, ze względu na wprowadzanie których forum może na chwil kilka wariować :)

Wiem, że pojawiały się już sugestie dotyczące wyglądu i emotek, w miarę możliwości prosiłabym o przeklejenie ich wszystkich w ten temat aby łatwiej było mi je znaleźć w jednym miejscu :) Póki co mam jeszcze trochę do zrobienia w kwestiach zabezpieczeń na tyłach, ale w ciągu kilku tygodni planuję się za to zabrać, więc rzucajcie pomysłami śmiało.
Jak się pokażą skrajne opinie, to albo zrobimy ankietę, albo zrobię kilka wersji i każdy będzie sobie mógł ustawić najulubieńszą.

Ale! Nie tylko wyglądem forum stoi. Ja też mam spraw kilka:

1. Czy jest na sali ktoś, kto by podpowiedział(a) jak wygląda sprawa z RODO na forum dyskusyjnym? Jakieś rejestracje musimy zrobić? Próbowałam coś na własną rękę poczytać, ale język prawniczy to zło.

2. Czy ktoś może się tu zna na SEO, pozycjonowaniu itp.? Choćby troszkę? :>

3. Challengery trzeba w końcu nadrobić <radocha>


Efforts will lie, but will never be in vain.
Awatar użytkownika
yenny
Posty: 2403
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post autor: yenny »

Hejka.Holloko poruszyła wątek RODO, który to ja miałam właśnie wrzucić.
Otóż czytając o RODO na tematycznych forach amatorskich itd. na plan pierwszy wysuwa się głównie problem ze zbiorem danych umożliwiających identyfikację - a mianowicie adresów e-mail zawierających imię i nazwisko.
Jest na naszym forum kilka takich osób, jak wiecie - wiadomości emailowe dostawaliście indywidualnie, nie zbiorowo - od samego początku - zgodnie z prośbą większości. Niestety takie e-maile sa danymi wrażliwymi i prawdopodobnie *
podlega to rejestracji. więc moja prośba jest taka - by osoby z tekimi emailami usunęły je ze swoich profili do końca miesiąca i ew. zastąpienie innymi, uniemozliwiającymi identyfikację. Potem ja je usunę. Oczywiście gdyby co nie będziecie odcięci od wiadomości, będę je wysyłać z e-maila jak dotychczas - indywidualnie. wiem, że to utrudnienie, ale jak to mówią "blacha na doope' - trzeb się jakoś chronić.
jakby co będę jeszcze pisać.

* prawdopodobnie - z RODO nic nie jest pewne, ale to najlepszy sposób innych administratorów by ew. uniknąć kary za udostępniane danych, ew. brak rejestracji itd.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu - potem pokona doświadczeniem ;).
blue cat
Posty: 751
Rejestracja: 8 lat temu
Kontakt:

#3

Post autor: blue cat »

Co do RODO, teoretycznie ten, kto administruje forum (czyli jest właścicielem domeny) jest administratorem danych osobowych. Co do zasady więc powinniśmy stosować formularz informacyjny- zgody na przetwarzanie danych osobowych. Wzory są do ściągnięcia z netu, ja też mogę przygotować taki wzór. Musiałoby to być przesłane do dawnych użytkowników, jak i nowych- przy rejestracji. Natomiast w świetle przepisów nie sądzę, żebyśmy byli zobowiązani do prowadzenia rejestru czynności przetwarzania danych, bo generalnie nie dotyczy to podmiotów zatrudniających mniej niż 250 osób, chyba że przetwarzanie dotyczy tzw. danych wrażliwych (to nas akurat nie dotyczy) albo nie ma charakteru sporadycznego- tak sobie ustawodawca napisał, a ty człowieku szary głów się, czy twoje przetwarzanie ma charakter sporadyczny :| Skoro jednak nie prowadzimy powiedzmy sklepu internetowego, tylko forum dyskusyjne, to co najwyżej możemy sobie czasem maile przesyłać, więc ja bym uznała, że za brak rejestru nie powinni nas ścigać :)


Kathiea
Posty: 910
Rejestracja: 9 lat temu
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#4

Post autor: Kathiea »

Moją jedyną sugestią jest, by tematy i poszczególne fora miały inny kolor (w sensie, że czcionka), niż jasnoniebieski, bo słabo się odcina na tle koloru forum. Cala reszta mi gra :) Bardzo podoba mi się szeroki zakres emotkionek <list> <okok>

Miłego nadrabiania Challengerów :) Juniorzy też kończą JGP, dzisiaj poznamy już wszystkich finalistów ^^


Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

#5

Post autor: golew »

Uff, wróciłam do życia na tym forum.
Holloko - czy Ty aktywowałaś ponownie moje konto? Bo chcialam zmienić adres mailowy w profilu i po zatwierdzeniu tego zostałam odcięta od forum :( Nie dostałam maila ani na stary ani na nowy adres mailowy. Założyłam konto o nazwie Tymczasowe i nie dostałam, mimo kilkunastu ponowień, maila aktywującego konto. Nie wiem czy to problem poczty na Onecie czy większy problem z rejestracją nowych użytkowników. Jest tu ktoś nowy, zarejestrowany (skutecznie) po przenosinach forum?
I co najważniejsze - nigdzie nie ma kontaktu do admina. W żadnej stopce ani niczym nie ma możliwości skontaktowania się z adminem ani żadnym z moderatorów. Moim zdaniem - do przemyślenia. Chyba warto dać osobom niezalogowanym (lub nie mogącym się zalogować) szansę na jakikolwiek kontakt do osób prowadzących forum. Bo ja już zaczęłam krążyć po necie, żeby znaleźć kogoś z Was :D znalazłam kasik na jakimś zagranicznym forum, ale nie udało się skontaktować.


Awatar użytkownika
holloko
Posty: 431
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

#6

Post autor: holloko »

blue cat dzięki za info! Dobrze, że ktoś się na tym zna :) Ja czytałam, że adres IP może uchodzić za dane wrażliwe, zależy jak to interpretować, więc już nic nie wiedziałam :| Formularz informacyjny nie brzmi groźnie. A czy wiesz może, czy trzeba wypełniać jakieś powinności w sprawie tego gdzie i jak przechowujemy te dane? Tzn. jak bardzo złamię prawo jeżeli zrobię kopię zapasową u siebie na kompie? ;)

Kathiea dzięki :>

golew myślę, że może być problem z wysyłaniem powiadomień na maile, bo ja sama nic nie dostałam w związku z twoimi rejestracjami i zauważyłam te nieaktywowane konta przypadkiem... Jutro i tak miałam grzebać w ustawieniach rejestracji by ułatwić ten proces, ale widzę, że tu może być większy problem więc zajmę się tym w pierwszej kolejności.
I bardzo dobra uwaga z kontaktem do admina, jutro dodam :) Czy masz teraz prawidłowy adres email? I rozumiem, że te tymczasowe konta są do usunięcia? Jak by się coś jeszcze nie zgadzało to napisz :)


W związku z powyższymi oraz wcześniej zaplanowanymi działaniami obwieszczam

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Zaczynając od jutra, środowe przedpołudnia/wczesne popołudnia będą prowadzone prace konserwacyjne, w którym forum może mieć momenty zawahania.
2. W miarę możliwości prosiłabym o tymczasowe wstrzymanie się od wprowadzania radykalnych zmian w danych w profilu do czasu aż zwalczę zaistniałe problemy z wysyłaniem maili.


Efforts will lie, but will never be in vain.
Awatar użytkownika
yenny
Posty: 2403
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post autor: yenny »

Hejka.
Ja myślałam ,że to konto Tymczasowe to założyła Holloko, by robić jakieś próby, ja tak robiłam na starym forum jak je założyłam.

Golew, wysłałam e-maile na takie adresy jakie były w stopkach - automatycznie z forum i dwa razy na e-maila, 6 osób nie dostało bo serwer cofnął, nie pamietam już kto.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu - potem pokona doświadczeniem ;).
blue cat
Posty: 751
Rejestracja: 8 lat temu
Kontakt:

#8

Post autor: blue cat »

blue cat dzięki za info! Dobrze, że ktoś się na tym zna :) Ja czytałam, że adres IP może uchodzić za dane wrażliwe, zależy jak to interpretować, więc już nic nie wiedziałam :| Formularz informacyjny nie brzmi groźnie. A czy wiesz może, czy trzeba wypełniać jakieś powinności w sprawie tego gdzie i jak przechowujemy te dane? Tzn. jak bardzo złamię prawo jeżeli zrobię kopię zapasową u siebie na kompie? ;)
Generalnie wg RODO dane osobowe dzielą się na 2 rodzaje- zwykłe (np. imię, nazwisko, adres, w tym adres mailowy, więc adres IP też można pod to podpiąć) i wrażliwe- określone w RODO, czyli np. dane o stanie zdrowia, dane genetyczne, dane o wyrokach skazujących. Tak więc my danych wrażliwych tu nie przetwarzamy :) Gdy chodzi o przechowywanie danych, to rozporządzenie tego nie precyzuje, natomiast wymaga, aby administrator miał zdolność do szybkiego przywrócenia danych i dostępu do nich w razie jakiegoś incydentu, więc myślę, że kopia zapasowa nawet powinna być. Możemy w formularzu informacyjnym napisać, że dla celów łączności z członkami forum będzie sporządzona kopia zapasowa danych.


Awatar użytkownika
holloko
Posty: 431
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

#9

Post autor: holloko »

Ok, mail forumowy naprawiony, nie powinno być już problemów.

Kontaktowy adres mailowy - z którego będą również przychodzić aktualizacje itp. - to adminka@lyzwyfigurowe.com.pl
Wkrótce postaram się dodać ten adres w jakimś widocznym miejscu gdzieś na głównej.

Ponadto - kopie zapasowe są robione, dodałam też parę standardowych zabezpieczeń dostępu dla niezalogowanych odwiedzających, aby przypadkiem nikt nie wszedł gdzie nie należy, np w info o użytkownikach ;)

Na przyszłość (nie wiem jeszcze jak odległą) zapowiadam remont kapitalny, bo skrypt na którym jedziemy jest koszmarny, więc aktualizacja jest potrzebna jak najszybciej. W związku z tym na razie nie robię więcej kosmetycznych zmian, skoro najpierw trzeba wymienić fundamenty... Niczym nie trzeba się martwić - z punktu widzenia użytkownika będzie większa wygoda, większe bezpieczeństwo, mniej błędów, no i pewnie siłą rzeczy wygląd się ciut zmieni ;) Nie będzie przerwy w działaniu forum (no, parominutowa najwyżej). Szczegóły napiszę później, jak wymóżdżę co z tym zrobić :)

blue cat, dzięki :) Czyli wystarczy opisać co robimy z danymi, rozesłać do wszystkich i dać opcję zmiany ustawień bądź usunięcia konta? Planowałyśmy z Yenny niedługo zaktualizować regulamin forum, możemy po prostu dodać parę punktów o przetwarzaniu danych do regulaminu?


Efforts will lie, but will never be in vain.
Awatar użytkownika
yenny
Posty: 2403
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#10

Post autor: yenny »

Regulamin już prawie jest, w weekend powinnam skończyć. Krótki - kilka punktów o kulturze itd ;-)
I chyba zrobię jak pisze Holloko, dodam do niego punkty o przetwarzaniu danych i zgodzie na to.
Prześlę to @ do wszystkich użytkowników. Pozostanie zalogowanym użytkownikiem będzie równoznaczne z wyrazeniem zgody na przetwarzanie.

Blue cat, a czy ew. zamknięcie możliwości czytania dla niezalogowanych może być uznane za zabezpieczenie? No bo teraz czytać może każdy, wlaściwie wszystkie tematy są otwarte.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu - potem pokona doświadczeniem ;).
blue cat
Posty: 751
Rejestracja: 8 lat temu
Kontakt:

#11

Post autor: blue cat »

Czyli wystarczy opisać co robimy z danymi, rozesłać do wszystkich i dać opcję zmiany ustawień bądź usunięcia konta? Planowałyśmy z Yenny niedługo zaktualizować regulamin forum, możemy po prostu dodać parę punktów o przetwarzaniu danych do regulaminu?
Jak dla mnie to wystarczy. Każdy musi być poinformowany o celu przetwarzania danych, prawie dostępu do danych, ich korekty i usunięcia, prawie do cofnięcia zgody i czasie przechowywania danych (czyli de facto do momentu usunięcia konta).
Blue cat, a czy ew. zamknięcie możliwości czytania dla niezalogowanych może być uznane za zabezpieczenie? No bo teraz czytać może każdy, wlaściwie wszystkie tematy są otwarte.
Moim zdaniem tak, chociaż my tak naprawdę w naszych postach nie przetwarzamy danych, bo nasze maile, adresy itp. nie są widoczne.
Yenny, pozwolę sobie przesłać Ci na maila wzór formularza infomacyjnego:)


Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

#12

Post autor: golew »

Holloko - już się mogę tu dostać,adres w profilu mam poprawny, więc konto Tymczasowe i Tymczasowe2 można usunąć spokojnie. Ale spróbuj może założyć jeszcze jakieś nowe konto i zobacz czy dostaniesz maila aktywującego. Jakby co to mam ze dwa adresy mailowe, które można przetestować.
Silnik forum widać, że stary, skoro proponuje jeszcze wyświetlanie numeru gg ;)

yenny, przeszukałam swoja pocztę i znalazłam tam tylko mail wyslany niby ode mnie do mnie z informacją o nowym adresie forum. Nie było więc jak na niego odpisać.

Jeśli można jeszcze coś do listy życzeń - proponuje głosowanie nad emotkami. Czy tak dużo i czy koniecznie muszą być ruchome. Mnie osobiście drażnią takie ruszajace się, bo czasami utrudniają skupienie się na wartości merytorycznej wpisów.


Awatar użytkownika
yenny
Posty: 2403
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#13

Post autor: yenny »

Golew, prawdopodobnie miałeś inny e-mail niż teraz - tamten na czo.pl był z onetu. Wszystkie e-maile od nowo logujących się osób kopiuję bezpośrednio do mojej książki adresowej. Nie przepisuję - kopiuję, by uniknąć błędu. Chodzi mi o to, by właśnie w sytuacjach kryzysowych rozesłać informację.
I idzie ona na taki adres, jaki użytkownik podaje. Dostałam sporo potwierdzeń o otrzymaniu wiadomości, więc nie wiem w czym mógł tkwic problem.

Dzięki za pomoc z techniczną stroną forum i rodo, dziewczyny dla Was <serducho>

A co do emotek, uważam, że nie ma co przesadzać z nadmiarem ale i nie ograniczać. Pisząc nie widzimy swoich emocji, nie słyszymy intonacji w głosie, nie wiemy co ktoś ma na myśli. Emotka, często śmieszna, ruchoma pozwala ocenić intencje rozmówcy.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu - potem pokona doświadczeniem ;).
Awatar użytkownika
holloko
Posty: 431
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

#14

Post autor: holloko »

Chodziło o powiadomienia od forum, które wysyłane są automatycznie przy np. rejestracji, zmianie danych, i co tam kto ma ustawione. Nie działały, już jest ok :)

Co do emotek i innych pomniejszych kwestii - problem z przestarzałym silnikiem forum (i nieaktualizowanym od 2013...nawet wolę nie wiedzieć ile tam jest dziur np. w bezpieczeństwie danych) jest między innymi taki, że mało które z ogólnodostępnych dodatków nie są kompatybilne, więc jakakolwiek zmiana nie dość że zajmuje dużo więcej czasu, to jeszcze jest ryzykiem że coś się nam spsuje. Dlatego postaram się jak najszybciej zrobić porządek z bebechami, a potem będzie się nam wszystkim żyło lepiej <bukiet>


Efforts will lie, but will never be in vain.
Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

#15

Post autor: golew »

Mam taką propozycję - nie ma tu tych postów nie wiadomo jak dużo, nikt nie goni za kolejnym stopniem w rankingu (bo takich tu nie ma), więc może usunąć by sklejanie postów jeśli ktoś pisze dwa z rzędu? Bo potem one się czasem nie pokazują w najnowszych albo ciężko wizualnie znalezc doklejony tekst. Chyba, że jest opcja ustawienia jakiegoś czasu, do którego są sklejane a potem nie? Na przykład, że wrzucone do godziny się sklejają, a wrzucone po dwóch dniach już są osobno.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odnośnie forum”