Regulamin dla laika

Co nam w duszy gra czy tam po lodzie jeździ ...

Moderatorzy: yenny, Hortensja, kasik8222, LittleLotte, Haley452, Kathiea, Poice

Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

Regulamin dla laika

#1

Post autor: golew »

Kochani! Uwielbiam oglądać łyżwiarstwo, ale niestety z przepisami jestem na bakier. Wiem, że są i już. Ciężko znaleźć jakieś łatwo opisane zasady, więc pomyślałam, że może Wy pomożecie :)

Jak jest liczone GOE? Wiem, że sędziowie oceniali od -3 do +3, a teraz jest od -5 do +5. Ale... jak to jest przeliczane na punkty? Czy to zależy od wartości bazowej danego elementu czy przelicznik jest stały? Jeśli jest upadek i wszyscy sędziowie dadzą -5 to jaki będzie GOE?


justyna
Posty: 786
Rejestracja: 9 lat temu
Kontakt:

#2

Post autor: justyna »

Popraw mnie ktoś jeśli się mylę, ale:
Tak skala obowiązuje +5/-5 w zależności od wartości bazowej się odejmuje, ale -10% z wartości to jak kolejne goe w dół.
Z tego co pamiętam upadek powinien mieć mandatory -5. Ale jeśli chcesz się doedukować, to Dave Lease z The Skating Lesson ostatnio na youtubie wypuścił serię +5/-5 gdzie pokazuje nowy system na przykładzie finału pań z ZIO14. Myślę, że jest to tam bardzo dobrze objaśnione.


Awatar użytkownika
holloko
Posty: 431
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

#3

Post autor: holloko »

Myślę, że dobrym wprowadzeniem do tematu jest ten artykuł: LINK

Jeśli chodzi o samo GOE, to mamy dostęp do filmików od samego źródła czyli od ISU: soliści i solistki, pary, tańce.
Te wykłady są nieco czerstwe, wyglądają jak z 2005 i wynika z nich, że sam przewodniczący komitetu technicznego ISU nie wie co mówi - ISU w pełnej krasie :) Zwracam uwagę na to jak często podkreślane jest, że to nie są zasady, a "general recommendations", bez komentarza.

Dla tych bardziej zdeterminowanych wrzucam też same regulaminy: soliści, solistki i pary, tańce.

Jeśli chodzi o informacje po polsku, to PZŁF ma przetłumaczone mizerne szczątki dokumentacji:
- soliści i pary sportowe: bullet pointy dla solistek i solistów, bullet pointy dla par, pozytywne GOE, negatywne GOE, odjęcia
- tańce: wymagania dla GOE i GOE w Pattern Dance

Zdaję sobie sprawę, że same regulaminy mogą być przyciężkie w odbiorze, ale osobiście wolę odnosić się do źródła, bo niestety, źródła fanowskie często bywają mocno stronnicze, wybiórcze i ich celem jest raczej jątrzenie niż merytoryczne podejście do tematu... więc zwłaszcza na niektóre rejony youtube zalecałabym ostrożność ;)


Efforts will lie, but will never be in vain.
Awatar użytkownika
yenny
Posty: 2401
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post autor: yenny »

Dzięki Holloko za przeniesienie tematu. mam ogólną prośbę - by tematy zakładać w działach adekwatnych - potem mniej będzie szukania i "gdzie to było" :>
W sumie to chyba dodam stosowny punkt w regulaminie. Regulamin forum gotowy będzie na dniach.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu - potem pokona doświadczeniem ;).
Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

#5

Post autor: golew »

While the technical panel deals with base values, GOEs are awarded by judges. At major ISU competitions, there are 7 to 9 judges, and the highest and lowest judges’ GOE scores are thrown out while the remaining scores are used to calculate the overall GOE. Note that the “raw” +/-1 to +/-5 given by the judges are not directly added or subtracted from the base value of an element! Each GOE adds or subtracts a fraction of the base value of the element in question. For jumps, spins, and step sequences, 1 GOE adds or subtracts 10% of the base value of the element, 2 GOE adds or subtracts 20% of the base value, and so on. For choreographic sequences, 1 GOE adds or subtracts 1/6th the base value of the element, 2 GOE adds or subtracts 2/6ths the base value, and so on.&
Dzięki za link Holloko, ten fragment rozwiązuje moje główne wątpliwości - GOE liczone jest proporcjonalnie. Czyli przykladowo +2,16 przy potrójnym toeloopie to bardzo dużo na plus (nie liczyłam, czy to możliwe, chodzi o przyklad) ale to samo +2,16 przy kombinacji poczwórny lutz i potrojny toeloop to juz nie tak wiele, bo bazowa jest znacznie wyższa.
Ja nie siedzę aż tak bardzo w regulaminach, zasadach itd. odbieram łyżwiarstwo raczej "artystycznie i odczuciowo" ale czasami chciałoby się wiedzieć coś więcej ;)

Yenny, przepraszam, wrzuciłam wątek do tego sezonu, bo zmieniło się GOE od tego roku, ale faktycznie, tu jest lepsze miejsce, bo można wiele pytań, nawet ogólnych zadać.


Awatar użytkownika
yenny
Posty: 2401
Rejestracja: 11 lat temu
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#6

Post autor: yenny »

Golew, nic się nie stało, w razie co przeniesiemy lub przekleimy posty gdzie trzeba.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu - potem pokona doświadczeniem ;).
Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

#7

Post autor: golew »

A czy możliwe jest, że GOE jest wyższa niż wartość bazowa? Wydawało mi się, że widziałam takie GOE w tańcach w Kanadzie, chyba przy jakiejś hmm sekwencji kroków czy coś takiego. BV było chyba 1,6 a GOE 2,60? Czy tańce mają inną punktację?

[ Dodano: 2018-11-09, 13:56 ]
Holloko dzięki, dzięki, dzięki za link do https://soyouwanttowatchfs.com/post/176 ... -post-2018 :*

Przez kilkanaście lat unikałam regulaminów, bo wydawało mi się, że to wszystko takie trudne (zwłaszcza po angielsku), ale nagle się okazało, że to jest "zjadliwe" i da się sporo zrozumieć. Wreszcie wiem jak liczone jest GOE, jakie są illegale, co to jest Factor w PCS i dlaczego tam jest. I tak dalej. To pomaga znacząco w odbiorze programu.

Jeszcze raz BARDZO BARDZO DZIĘKUJĘ <brawo>


musia
Posty: 46
Rejestracja: 7 lat temu
Kontakt:

#8

Post autor: musia »

Temat ...dla laika, ale w moim przypadku ...dla ignoranta <gafa>

Przepraszam, że pytam:

te dwa starty w zawodach GP - to zawodnicy sami deklarują czy to jest jakieś losowanie ?


Awatar użytkownika
golew
Posty: 105
Rejestracja: 6 lat temu

#9

Post autor: golew »

Sama jestem ciekawa ;) gdzieś widziałam informację, że to organizatorzy w danym kraju zapraszają łyżwiarzy, ale... jakoś to tak jest, że ci najlepsi występują osobno - jest jakieś rozstawienie wg rankingu?

I gdzie można znaleźć obecną punktację w GP? Czy na przykład Liza ma jeszcze szansę czy już nie?


Ode mnie pytanie drugie - a propos systemu punktacji jeszcze ;) jak w poprzednich latach przeliczało się GOE? Obecnie maks to +50% wartości bazowej przy samych +5 czyli naprawdę dużo. A jak było przedtem przy samych +3? Bo nie mogę znaleźć starych tabel.


blue cat
Posty: 751
Rejestracja: 8 lat temu
Kontakt:

#10

Post autor: blue cat »

Niezawodna Wikipedia (nie wiem na ile aktualna):
ogólne zasady, w tym kwalifikacja (trochę lakonicznie napisane)- https://en.wikipedia.org/wiki/ISU_Grand ... re_Skating
Aktualny ranking- https://en.wikipedia.org/wiki/2018%E2%8 ... re_Skating. Liza jest już na pewniaka w finale.
Co do GOE, to mam nadzieję że ktoś bardziej kompetentny ode mnie się wypowie :)


musia
Posty: 46
Rejestracja: 7 lat temu
Kontakt:

#11

Post autor: musia »

Mam kolejne pytanie

Czy jeżeli w tańcach P/C mają plan występu tylko we Francji (który załóżmy wygrają) - to nie mają szans na finał GP. Czy też jako zwycięzcy poprzedniego sezonu i tak mają zapewniony start w Vancouver ?


blue cat
Posty: 751
Rejestracja: 8 lat temu
Kontakt:

#12

Post autor: blue cat »

Za wygranie pojedynczego GP jest 15 punktów. W tej chwili na 6 miejscu w kolejce do finału są McNamara/Carpenter którzy mają 20 pkt więc raczej P/C nie mają szans. Chyba że faktycznie istnieje jakaś możliwość kwalifikacji "za zasługi".


musia
Posty: 46
Rejestracja: 7 lat temu
Kontakt:

#13

Post autor: musia »

Dzięki


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólnie o łyżwiarstwie”